Playstation 4 – Konec jedné éry?

0

PS4Před pár dny byla slavnostně ohlášena nová konzole v řadě Playstation, jednoduše nazvaná Playstation 4. Jejího faktického zjevu jsme se sice nedočkali, nicméně i tak na konferenci, kterou Sony uskutečnilo k jejímu ohlášení, zaznělo dost zajímavých informací, aby to zaměstnalo fantazii hráčů ještě na dlouhou dobu. Rozhodně do výstavy E3, na níž by nám toho mělo Sony z konzole odhalit ještě o něco více. Přesto bylo pro mne ohlášení trochu hořkosladké, protože je už teď jasné, že nově ohlášená konzole je ukončením dlouhé výrobní řady, na kterou jsem si u Sony už zvykl. Řeč je, samozřejmě, o absenci zpětné kompatibility u nové konzole.

Osobně jsem postupně vlastnil všechny tři „velké“ typy Playstationů, které vyšly, a za ta léta, co jsem na nich byl zvyklý hrát, jsem se důvěrně seznámil s mnoha herními sériemi, které na konzole Playstation vychází. Některé jsou obecně známé, jako třeba Final Fantasy, jiné méně, jako třeba staré díly Project Zero (v americe známé jako Fatal Frame). Díky tomu, že dnes vlastním starší verzi PS3, která je ještě kompatibilní i s hrami na PS2 (což nové modely nemají), si nyní mohu bez problémů hrát (teoreticky) například jakýkoliv díl Final Fantasy od jedničky po nejnovější XIII-2. Všechny konzole PS3 jsou totiž kompatibilní i s fyzickými disky z Playstation 1, takže i když první díly této série nejsou k mání v digitální podobě, mohu si je sehnat přímo na originálním cd pro původní Playstation a hrát z něj. Stejně tak si mohu zahrát jakoukoliv jinou hru z obou předchozích Playstationů, a samozřejmě jakoukoliv hru na PS3. Spoustu her z prvního i druhého Playstationu pořád ještě skutečně hraji, a mnohem víc než valnou část her z PS3.

Playstation 4 nicméně fyzickou kompatibilitu disků nemá vůbec, a už dnes víme i to, že nebude kompatibilní se současnou formou Playstation Network, tak jak ji známe z PS3. Žádné tituly, které tam máme zakoupeny, se nám na PS4 nebudou přenášet. Je sice pravděpodobné, že na síti, kterou bude mít PS4, bude možné hry na předchozí konzole opět zakoupit, ale zcela určitě tam nebudou všechny a je také otázkou, kdy vlastně tam budou. Přestože se zástupci Sony vyjadřují velice jasně v tom smyslu, že by rádi viděli tituly ze všech čtyřech konzolí dostupné na síti PS4, jsou velice neurčití co se týče data, kdy budou tyto funkce do sítě implementovány. Takže to klidně může trvat i léta po jejím uvedení na trh, než bude mít PS4 takovou dostupnost starších her na síti, na jakou jsme zvyklí dnes u PS3. Pokud tedy máte rádi některé vzácnější tituly, nejspíš se můžete rovnou rozloučit s myšlenkou, že si je na PS4 zahrajete.

Právě z tohoto hlediska se pro mne tudíž stává uvedení Playstation 4 na trh trochu hořkosladkou událostí, protože už teď vím, že některé starší hry, které jsem zvyklý na mé PS3 v hrát, a které nejsou na počítač, možná hraji v současnosti naposled. Má PS3 je přece jen už šest let stará, což je na konzoli hodně, a jakmile mi odejde, tak ten samý model s podporou her na PS2 už asi neseženu; a pokud ano, tak leda z druhé ruky, a tudíž by také nevydržel dlouho. Mohl bych si samozřejmě koupit nějakou PS2, ale popravdě, přechod z harddisku zpátky na paměťové karty – navíc když značnou část her, které vlastním, mám pouze v digitální podobě, takže bych je musel shánět znovu (a to mnoho let potom, co už jsou vyřazeny z normálního prodeje) – by pro mne už byl také dosti hořkou pilulkou ke spolknutí, o nutnosti používání několika konzolí místo jedné nemluvě. Až tedy dojde k tomu momentu, že mi tahle konzole odejde, rozloučím se natrvalo s některými tituly, jiné přesunu pouze na PC, a půjdu vpřed k nové generaci her, stejně jako jsem to už v minulosti musel udělat mnohokrát. Ale stejně jako nyní, i po letech si nejspíše budu ještě lítostivě vzpomínat na některé z titulů, k nimž takto ztratím přístup. Vývoj jde nicméně dál, a na náš sentiment bohužel ohled nebere.

Ještě štěstí, že aspoň v té literatuře a muzice ty tituly nemizí ze scény tak rychle, jako je tomu v případě počítačových her. Ztráta autorů jako je Shakespeare, Alexandre Dumas, Jerome Klapka Jerome nebo v případě muziky Beatles by mne zasáhla počítám mnohem více.

Sdílet

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.