Might & Magic VII – Potions (PC)

0

mandmviiAlchymie je jedna z dovedností, kterou jsem já osobně ze začátku ve hře Might & Magic VII dost podceňoval. Nicméně později jsem s překvapením zjistil, že zatímco některá kouzla typu Cure Disease, Cure Poison, mohou docela trvat, než se je člověk může naučit – přestože na monstra, která způsobují statusy, proti nimž jsou určena, se dá narazit poměrně brzy – pomocí schopnosti Alchemy se dají vyrobit lektvary, které tyto kouzla nahradí, hned v úvodní lokaci Emerald Island. Stačí na ně totiž jen základní úroveň dovednosti Alchemy, zatímco na kouzla se stejným efektem potřebujete úroveň Master, kterou získat trvá o mnoho déle. Nemluvě o možnosti vyrábět černé lektvary, pokud máte v družině Druida a vytrénujete mu dovednost Alchemy na úroveň Grandmaster, z nichž některé mohou natrvalo zvedat vlastnosti postav o padesát bodů. Každý lektvar, který jednou vyrobíte, najdete samozřejmě pod záložkou Lektvary v oddělení Notes. Nicméně protože možných kombinací je hodně, a ne všechny skutečně fungují, musíte si na ně vždycky přijít sami, anebo si zakoupit recepty v alchymistických obchodech. Těch ale není moc, a protože se recepty objevují náhodně, stejně jako všechno zboží, tak nejsou vždy k mání. Tento seznam je proto pomůcka pro ty, kteří nemají chuť hledat se s každým receptem při každé nové hře znovu a znovu, případně spoléhat na psané poznámky, protože pamatovat si je všechny přece jen asi dokáže jen málokdo.

Síla lektvarů – Všechny lektvary bez výjimky mají udanou sílu v bodech. Podle typu lektvaru na nich závisí jak silný účinek lektvar má; u lektvarů, které obnovují zdraví, manu nebo zvedají nějakou vlastnost, určují kolik bodů se té které dovednosti přidá či doplní, u kouzel zase určují dobu trvání či dobu, po kterou jsou schopny ještě vyléčit záporný status, či nemoc, pokud postava nějaký má. Celková síla lektvaru závisí na síle použitých ingrediencí a schopnostech toho, kdo nápoj tvoří. Pokud má nějaká ingredience příliš malou sílu (třeba jen jedna) a výsledný lektvar ani přes veškeré snažení nedoplní například mnoho zdraví, nemusíte zoufat – od toho jsou ve hře samostatné lektvary, šedé, zvané Catalysty. Dají se tvořit z mnoha ingrediencí, které se dají jak najít, tak vymlátit z některých kolemjdoucích potvor, a s jejich pomocí se dá zvýšit síla jakéhokoliv lektvaru, se kterým se smíchají. Catalysty jako takové může tvořit každý, včetně postav, které vůbec nemají dovednost Alchemy; nicméně pro úspěšné kombinování Catalystu s nějakým dalším lektvarem musí mít postava dovednost Alchemy na úrovni odpovídající obtížnosti mixování obtížnějšího z obou nápojů. Pro zesílení černého lektvaru budete tudíž potřebovat schopnost Alchemy na úrovni Grandmaster, jinak vám mix vybouchne do obličeje a oba nápoje ztratíte.

Hra obecně rozeznává několik typů lektvarů:

Základní, označené jednoduchou barvou, které se dají namíchat přímo z dostupných ingrediencí. Nepotřebujete na ně dokonce ani základní schopnost Alchymie. Podle ingrediencí jsou jejich barvy

Červený (Cure Wounds) – doplňuje zdraví

Modrý (Magic Potion) – doplňuje spell points

Žlutý (Cure Weakness) – léčí status Weak

Šedý (Catalyst) – nemá sám o sobě žádnou vlastnost, ale může zvýšit sílu jakémukoliv jinému lektvaru.

Na to, abyste ale mohli lektvary navzájem míchat, už ale právě potřebujete mít alespoň jeden bod ve schopnosti Alchymie. Pak je možné bez dalšího vytrénování schopnosti vytvořit mícháním prvních tří další tři jednobarevné lektvary:

Oranžový (Cure Disease) – Červená (Cure Wounds) + Žlutá (Cure Weakness); léčí status Diseased. Velice potřebný, kouzlo se stejným účinkem z kategorie Body Magic se dá totiž naučit až na úrovni Master, zatímco na lektvar, jak je vidět, stačí základní úroveň. Jde přitom o status, který hojně roznášejí třeba krysy a netopýři; obojím se přímo hemží například jediný skutečný dungeon v první „tréninkové“ lokaci Emerald Island, kde jiný než základní stupeň jakékoliv vlastnosti mít nemůžete.

Fialový (Cure Poison) – Červená (Cure Wounds) + Modrá (Magic potion); léčí status Poison. Také velmi potřebný lektvar, ekvivalentní kouzlo se dá naučit v Body Magic na úrovni Expert a opět ho hojně užijete i na Emerald Island – pro změnu na jed roznášený tamními pavouky.

Zelený (Awaken) – Žlutá (Cure Weakness) + Modrá (Magic Potion); léčí status Asleep. Tenhle lektvar je teoreticky prakticky nepotřebný, za víc než deset kompletních dohrání M&M VII jsem ho použil k vlastnímu vyléčení statusu všehovšudy jednou nebo dvakrát. Ekvivalentní kouzlo je základním kouzlem vodní magie, stojí jeden MP, a účinkuje na celou skupinu najednou, zatímco nepřátele požívající tento status jako součást útoku potkáte až poměrně pozdě, kdy už máte skupinu dost silnou na to, aby se s nimi bez větších problémů vypořádala. Nicméně Awaken je základem pro skoro všechny komplikovanější lektvary, takže zatímco na začátku se mi jím přeplňoval inventář až k prasknutí, jakmile jsem mohl vyrábět bílé a černé lektvary, tak mi pak naopak v jednom kuse chyběl. Proto rozhodně nepodceňujte jeho užitečnost.

Vrstvené lektvary (Layered Potions) vyrábíte mixováním různobarevných základních lektvarů (kromě šedého). Na jejich vytvoření potřebujete dovednost Alchemy na úrovni Expert. Jejich barva je vždy tvořena mixem barev obou lektvarů z nichž jsou vytvořeny.

Fialovo-zelený (Bless) – Fialový (Cure Poison) + Zelený (Awaken); dává tomu, kdo ho vypije, stejné bonusy jako kouzlo Bless po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Zeleno-oranžový (Cure Insanity) – Zelený (Awaken) + Oranžový (Cure Disease); léčí status Insane. Ekvivalentní kouzlo se dá naučit v Mind Magic na úrovni Master, takže opět budete mít k lektvaru přístup s největší pravděpodobností dříve, aspoň pokud budete chtít. Kouzlo stojí v tomto případě 15 MP, takže se v delších dungeonech vyplatí lektvary používat i poté, co se ho naučíte a MP si šetřit na jiné příležitosti.

Zeleno-žlutý (Harden Item) – Zelený (Awaken) + Žlutý (Cure Weakness); zvyšuje tvrdost předmětu a činí ho méně náchylným k rozbití. Tento lektvar se velice hodí při setkání s některými nepřáteli, kteří mimo normálního útoku mají tendenci rozbíjet postavám vybavení. Ekvivalentní kouzlo k němu neexistuje.

Červeno-oranžový (Haste) – Červený (Cure Wounds) + Oranžový (Cure Disease); dává tomu, kdo ho vypije, stejné bonusy jako kouzlo Haste po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Červeno-fialový (Heroism) – Červený (Cure Wounds) + Fialový (Cure Poison); dává tomu, kdo ho vypije, stejné bonusy jako kouzlo Heroism po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Modro-oranžový (Preservation) – Modrý (Magic Potion) + Oranžový (Cure Disease); dává tomu, kdo ho vypije, stejnou ochranu jako kouzlo Preservation po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Modro-zelený (Recharge Item) – Modrý (Magic Potion) + Zelený (Awaken); Znovu dobije magický předmět. Ten ztratí (70% – síla nápoje) ze své původní síly. Stejné jako kouzlo Recharge Item z Water Magic úrovně Expert, jen s menší úspěšností.

Fialovo-zelený (Remove Curse) – Fialový (Cure Poison) + Zelený (Awaken); vyléčí ze statusu Cursed. Stejné jako kouzlo z kategorie Spirit Magic úrovně Expert.

Fialovo-oranžový (Remove Fear) – Fialový (Cure Poison) + Oranžový (Cure Disease); vyléčí ze statusu Fear. Stejné jako základní kouzlo kategorie Mind Magic, a pokud zrovna nemáte družinu, ve které není ani jeden člen, který by uměl kouzlit, tak ho většinou moc nevyužijete – v momentě, kdy se naučíte dělat lektvar, už budete kouzlo nejspíš dávno znát.

Modro-fialový (Shield) – Modrý (Magic Potion) + Fialový (Cure Poison); dává tomu, kdo ho vypije, stejné bonusy jako kouzlo Shield po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Žluto-oranžový (Stone Skin) – Žlutý (Cure Weakness) + Oranžový (Cure Disease); dává tomu, kdo ho vypije, stejné bonusy jako kouzlo Stone Skin po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Žluto-fialový (Water Breathing) – Žlutý (Cure Weakness) + Fialový (Cure Poison); zabraňuje tomu, aby se postava zranila či zabila topením (drowning), ve výsledku podobné kouzlu Water Walk. Působí ovšem pouze na jednu postavu a není spjato s tím, kdo kouzlo vytvořil (Water Walk přestane působit, pokud je čaroděj, který ho vykouzlil, v bezvědomí, mrtev, nebo jinak mimo provoz, stejně jako třeba u kouzel Fly, Invisibility apod).

Bílé lektvary (White potions) jsou maximem, co můžete umíchat se standartním složením družiny, které vám hra nabízí na začátku. Kouzelník (Sorcerer) se totiž může schopnost Alchemy naučit pouze na stupeň Master, který je potřebný na jejich míchání, ale úroveň Grandmaster už se ji může naučit pouze Druid. Ten ale není v této základní sestavě, která je ovšem pro hraní hry celkově nejsnažší, obzvláště pokud ji ještě pořádně neznáte. Bílé lektvary jsou vůbec nejpočetnější alchymistickou kategorií v M&M VII. Všechny mají stejnou barvu, bílou, a proto se k nim dá už referovat pouze přímo názvy kouzel a efektů, které vytvářejí. Vzhledem k tomu, že má hra několik různých českých překladů, které se navzájem v mnoha detailech liší, uvádím pouze anglické názvy.

Might Boost – Červeno-fialový (Heroism) + Fialový (Cure Poison); zvýší dočasně vlastnost Might o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Intellect Boost – Zeleno-žlutý (Harden Item) + Zelený (Awaken); zvýší dočasně vlastnost Intellect o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Personality Boost – Modro-zelený (Recharge Item) + Zelený (Awaken); zvýší dočasně vlastnost Personality o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Endurance Boost – Modro-fialový (Shield) + Fialový (Cure Poison); zvýší dočasně vlastnost Endurance o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Accurancy Boost – Žluto-oranžový (Stone Skin) + Oranžový (Cure Disease); zvýší dočasně vlastnost Accurancy o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Speed Boost – Červeno-oranžový (Haste) + Oranžový (Cure Disease); zvýší dočasně vlastnost Speed o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Luck Boost – Červeno-fialový (Heroism) + Modro-fialový (Shield); zvýší dočasně vlastnost Luck o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Cure Paralysis – Zeleno-žlutý (Harden Item) + Oranžový (Cure Disease); léčí status Paralyzed. Stejné jako kouzlo Cure Paralysis z dovednosti Mind Magic úrovně Expert. I pokud kouzlo znáte, hodí se mít pár lektvarů v zásobě pro případ, že vám paralyzují právě tu postavu, která toto kouzlo umí, protože paralyzovaná postava nemůže kouzlit. Vypít lektvar nicméně ano (pravděpodobně za asistence zbylých členů družiny).

Divine Cure – Žluto-oranžový (Stone Skin) + Červeno-oranžový (Haste); vyléčí ztracené životy do hodnoty pětinásobku síly lektvaru.

Divine Power – Zeleno-žlutý (Harden Item) + Modro-zelený (Recharge Item); vyléčí ztracené MP do hodnoty pětinásobku síly lektvaru.

Divine Restoration – Zeleno-žlutý (Harden Item) + Červeno-fialový (Heroism); vyléčí všechny záporné statusy s výjimkou statusů Death, Stone a Eradicated, tedy všechny, při kterých lze nápoj konzumovat. V tomto se liší od kouzla Divine Intervention z úrovně Grandmaster dovednosti Light Magic, které působí na všechny postavy najednou, a pokud není podobně zlikvidována přímo postava, která se kouzlo snaží zakouzlit, tak všechny ostatní charaktery vyléčí i ze všech těchto statusů, a navíc doplní veškeré MP a životy, což tento lektvar neumí. Nicméně toto kouzlo lze zase zakouzlit pouze třikrát za jeden den, zatímco lektvar můžete pít prakticky pořád (pokud ho máte, samozřejmě).

Flaming Potion – Červeno-oranžový (Haste) + Zelený (Awaken); přidává nemagické zbrani status „of flame“ po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Freezing Potion – Červeno-fialový (Heroism) + Zelený (Awaken); přidává nemagické zbrani status „of frost“ po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Noxious Potion – Zeleno-žlutý (Harden Item) + Fialový (Cure Poison); přidává nemagické zbrani status „of poison“ po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Shocking Potion – Červeno-oranžový (Haste) + Fialový (Cure Poison); přidává nemagické zbrani status „of sparks“ po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Swift Potion – Modro-zelený (Recharge Item) + Fialový (Cure Poison); přidává nemagické zbrani status „of swiftness“ po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Fire Resistance – Zeleno-žlutý (Harden Item) + Červeno-oranžový (Haste); dočasně zvyšuje odolnost proti Fire Magic o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Air Resistance – Červeno-oranžový (Haste) + Modro-fialový (Shield); dočasně zvyšuje odolnost proti Air Magic o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Water Resistance – Zeleno-žlutý (Harden Item) + Modro-fialový (Shield); dočasně zvyšuje odolnost proti Water Magic o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Earth Resistance – Červeno-fialový (Heroism) + Žluto-oranžový (Stone Skin); dočasně zvyšuje odolnost proti Earth Magic o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Mind Resistance – Červeno-fialový (Heroism) + Modro-zelený (Recharge Item); dočasně zvyšuje odolnost proti Mind Magic o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Body Resistance – Modro-zelený (Recharge Item) + Žluto-oranžový (Stone Skin); dočasně zvyšuje odolnost proti Body Magic o trojnásobek bodů síly lektvaru po dobu třiceti minut za jeden bod síly lektvaru.

Černé lektvary jsou nejvyšší ředou lektvarů lektvarů v M&M VII. Na jejich umíchání musíte mít úroveň Alchemy Grandmaster, které může dosáhnout pouze povolání Druid. I černé lektvary se samozřejmě dají sem tam ve hře prostě najít, i když poměrně vzácně, obzvláště pokud jde o ty, které pemanentně zvyšují vlastnosti postav. Nejčastějším černým lektvarem, na který pravděpodobně narazíte, bude Flesh to Stone, který hojně najdete třeba v dolních patrech Red Dwarf Mines. Nějaké černé lektvary zvedající vlastnosti se pak dají najít třeba v Clanker’s Laboratory v The Tularean Forest, kam vás pošle jeden quest, pokud si vyberete nekromancery, ale který můžete kdykoliv vybrakovat samozřejmě i se světlou družinou bez questu (pokud s tím nebudete čekat příliš dlouho v postupu příběhu, pak se pro vás stane vnitřek laboratoře nepřístupným), anebo třeba v pevnosti titánů v Avlee. Oproti bílým lektvarům je těch černých relativně málo, všehovšudy deset. Přijít na ně všechny čistým kombinováním je tudíž poněkud časově i zdrojově náročné, protože jen málokterá kombinace skutečně funguje. Zde je tedy celý seznam funkčních kombinací. Názvy jsou opět pouze v angličtině.

Pure Might – Might Boost + Oranžový (Cure Disease); přidá trvale padesát bodů ke vlastnosti Might.

Pure Intellect – Intellect Boost + Oranžový (Cure Disease); přidá trvale padesát bodů ke vlastnosti Intellect.

Pure Personality – Personality Boost + Fialový (Cure Poison); přidá trvale padesát bodů ke vlastnosti Personality.

Pure Endurance – Endurance Boost + Zelený (Awaken); přidá trvale padesát bodů ke vlastnosti Endurance.

Pure Accurancy – Accurancy Boost + Zelený (Awaken); přidá trvale padesát bodů ke vlastnosti Accurancy.

Pure Speed – Speed Boost + Fialový (Cure Poison); přidá trvale padesát bodů ke vlastnosti Speed.

Pure Luck – Swift Potion + Žluto-oranžový (Stone Skin); přidá trvale padesát bodů ke vlastnosti Luck.

Stone to Flesh – Cure Paralysis + Červeno-fialový (Heroism); vyléčí status Stoned. Stejné jako Expertní kouzlo Stone to Flesh z Earth Magic. I pokud kouzlo dobře znáte, hodí se mít pár lektvarů u sebe, pokud ke zkamenění přijde zrovna ta postava, která kouzlo Stone to Flesh umí. Nejlepší obranou proti Stoned, a mnoha dalším nepříjemným statusům, se mi nicméně tak jako tak osvědčilo kouzlo Protection from Magic z úrovně Master kategorie Body Magic. Doporučuji naučit se tak rychle jak to jde, pokud možno dříve, než půjdete do Red Dwarf Mines. S tímto kouzlem není problém Medůzy, které v něm jsou, zlikvidovat, protože všechny statusy, které udílejí, na vás nebudou po nějakou dobu působit. Kouzlo můžete kdykoliv obnovit a samotný útok už nemají tak silný.

Slaying Potion – Flaming Potion + Modro-fialový (Shield); přidává nemagické zbrani status „of dragon slaying“.

Rejuvenation – Divine Restoration + Modro-oranžový (Preservation); odejme postavě veškeré nepřirozené stárnutí. Obzvláště výhodné u čarodějů a kleriků, pokud často používáte kouzlo Divine Intervention; to totiž postavu, kromě obecného uzdravení a doplnění veškerého zdraví a MP celé družiny, udělá za každé zakouzlení starší o deset let. A jakmile začnete být příliš staří, začne se i zde, stejně jako v realitě, na vašich vlastnostech podepisovat věk, a půjdou rapidně dolů.

Sdílet

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.