The Elder Scrolls Online – Dobrá, nebo špatná zpráva?

0

tesoVčera Bethesda Softworks, tvůrce (mimo jiné) světa Elder Scrolls, oznámila, že její mnoha cenami ověnčená série dostane příští rok svou MMO verzi, nazvanou jednoduše The Elder Scrolls Online. Hru sice vydává Bethesda Softworks, nicméně z jejího hlavního studia Bethesda Game Studio, které vyvinulo všechny díly single playerové série Elder Scrolls včetně nedávno vydaného Skyrimu, na ní nepracuje nikdo. Kvůli celému Elder Scrolls Online bylo vytvořeno nové studio s názvem Zenimax Online Studios, vedené veteránem online her Mattem Firorem, který má na svědomí třeba hru Dark Age of Camelot a byl spoluzakladatelem firmy Mythic Entertainment (dnes známé jako BioWare Mythic a pracujícím na Warhammeru Online). O hře samotné se zatím oficiálně neví o moc víc, než že se odehrává tisíc let před událostmi popsanými ve hře Skyrim, za povstání vedené daedrickým princem Molag Balem.  Spousta neoficiálních informací si ovšem našla svou cestu na internet, například že ve hře budou tři hratelné frakce, že systém povolání zůstal stejný jako v klasických Elder Scrolls a pár dalších. Nicméně oficiální informace se všichni dozví až zhruba za měsíc, kdy je Bethesda teprve vypustí na svět. Nicméně nejčastěji opakovaná otázka, která letí internetem, není to, jak bude hra vypadat, ale – je opravdu dobře, že se z něčeho jako je Elder Scrolls stane MMO?

Důvod pro tyto obavy je jasný. Word of Warcraft byl jako MMO velice úspěšný, nicméně byl poslední hrou, jež ze světa Wacraftu vlastně vyšla, přestože je to už skoro deset let od jejího posledního dílu. Navíc původní Warcraft byla strategie, zatímco Word of Warcraft je MMORPG, tedy stylově dosti odlišná záležitost. To co je dnes známo jako Star Wars: The Old Republic, bylo původně vyvíjeno jako singleplayerová hra Knight of the Old Republic 3. Hra, o kterou si spoustu fanoušků dlouho říkalo, a která nejenže nikdy nepřišla, ale ani už nejspíš nikdy nepřijde, protože podle vyjádření Bioware je Old Republic nejen Knight of the Old Republic díl 3, ale i 4,5,6…. A přestože zde jde v obou případech aspoň o rpg, i zde došlo k výraznému posunu stylu vzhledem k změně na MMO. A ne každý má rád MMO hry. Třeba já je nemůžu z mnoha důvodů ani vystát. Většina z těchto důvodů jsou ostatní hráči, kteří mi mají tendenci vesměs zážitek ze hry spíš kazit než umocňovat. A v okamžiku, kdy kvůli typu hry, který nemáte rádi a nehrajete, přestane vycházet vaše oblíbená série, tak vás to taky nepotěší.

Elder Scrolls si na první pohled o předělání do online podoby říkali už dlouho. Do značné míry byl jejich obrovský svět s obrovským množstvím npc, z nichž každé má vlastní ukazatel toho, jak vás má či nemá rádo na základě vašich dosavadních akcí, něco jako offline verzí MMO – ovšem právě jen na první pohled. Když se na to člověk podívá hlouběji, uvědomí si, že hloubka Elder Scrolls a jejich světa plyne právě z toho, že má jeden hráč kolem sebe jeden obrovský svět, který se točí pouze a jenom kolem něj. Pokud do toho světa stoupí byť i jen jeden další hráč, tak si najednou začnou vadit, protože některé akce nelze provést pro dva rozdílné hráče najednou tak, aby takový svět ještě fungoval, natož pro tisíce hráčů najednou. Takže míra interaktivity a hloubky singleplayerových Elder Scrolls je něco, co už v základu nebude možné v jejich MMO verzi dodržet, ať bude vypadat jakkoliv. Což je na jednu stranu špatně – vidina Skyrimu tak jak ho člověk zná ze single playerové hry, ve kterém člověk brouzdá s tisíci dalších hráčů je a zůstane vždy utopií – na druhou dobře, protože to znamená, že se online verze bude výrazně lišit od klasických verzí Elder Scrolls, a ty budou mít i poté, co hra vyjde, stále mnohé co říci. Fakt, že se bude o online verzi hry starat i jiné studio, ve mne vzbuzuje naději, že zde nedojde ke stejnému efektu, ke kterému došlo u World of Warcraft a Old Republic, a single playerové hry budou vycházet dále, stejně jako je tomu třeba u série Final Fantasy, kde už je spuštěna druhá online verze a série jede stejně dál. V tomhle směru bych měl mnohem větší obavy, kdyby to byl přímo Todd Howard a jeho studio, kdo by se pustil do vývoje The Elder Scrolls Online. Ten se ale přímo vyjádřil v tom smyslu, že se naopak hodlá soustředit na to, dělat co nejlepší singleplayerové hry i do budoucna. Což ovšem nemusí samozřejmě znamenat pouze Elder Scrolls, v jeho hledáčku je nyní i Fallout 4.  Osobně ovšem věřím, že se k nim za pár let zase vrátí, až k nim dozraje ten správný čas. Koneckonců Elder Scrolls vycházejí v intervalech zhruba jeden díl za pět let.

Druhá obava, kterou bych co se The Elder Scrolls Online měl, je to, že tým zodpovědný za jeho výrobu neprojeví dost vlastní imaginace a zodpovědnosti vůči tomu, jak Elder Scrolls vypadá teď a co se s ní dá dělat v souvislosti s převodem do světa MMO (že tam nějaké změny budou muset být, s tím jsem smířen, ne každá změna musí nutně být špatně a ne všechno co funguje dobře v single player hře musí fungovat dobře i v MMO), a udělá další klon World of Warcraftu. Přestože pochybuji, že bych sám tu hru kdy skutečně hrál ať už bude vypadat jakkoliv (jiní hráči tam budou vždycky), herní průmysl strádá na nedostatek nových nápadů a žánr MMO je tím postižen v poslední době snad nejvíce. Jakmile člověk viděl jedno MMO tak viděl skoro všechny, protože rozdíly jsou mezi nimi spíše v detailech než v základních principech jako je ovládání a vývoj postav, bojový systém, chování světa k akcím hráče atd. Elder Scrolls mají v sobě rozhodně dostatek materiálu na to, aby se z něj dala udělat skutečně vyjímečná hra. Koneckonců jejich svět, včetně všech herních mechanik,  se postupně vyvíjí už osmnáct let, což je něco co jim může závidět i World of Warcraft. Byla by škoda zahodit to dalším generickým klonem. Takže já osobně držím Bethesdě palce, ať se jim Elder Scrolls Online povede, i přes můj odpor ke všemu co má v názvu MMO. Jen doufám, že se ta léta, která na hře už pracují, opravdu vyplatila. Snad budeme všichni vědět více příští měsíc, až o ní vyjdou ven oficiální informace. Zatím se můžete těšit aspoň shlédnutím oficiálního traileru, který Bethesda uveřejnila dnes.

Sdílet

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.